Drapana i niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

W tej dekadzie dresy to jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów odzieży. Od dawna dzianina dresowa wyszła poza granice wyczynu i rozpowszechniła się w normalnym użyciu. Elementy zrobione z tego luźnego materiału da się w dzisiejszych czasach spotkać nawet w kreacjach projektantów z wybiegów dla modelek.

Co wyróżnia dresówkę?

W dresówce da się znaleźć się raj dla twórców haute couture i trendsetterów – dzianina dresowa jest tania, łatwa w produkcji i tworzy możliwość uzyskania ogromnej ilości krojów i barw. Ważne wydaje się to, że konfekcja wykonana z dresówki okazuje się bardzo komfortowa i przewiewna. Nadaje się na odzież tak dla małoletnich, jak i ich rodziców.

Gdy chodzi o zawartość, zazwyczaj dzianina dresowa ma w sobie bawełnę i domieszkę elementów syntetycznych. Spośród jej właściwości znajdują się elastyczność i dobra cyrkulacja. Tajemnica jej rozpowszechnienia kryje się w tym, że jest odpowiednia zarówno na chłodne, jak i na cieplejsze okresy. Dresówka może być zróżnicowana w grubości. Rozróżniamy dwa zasadnicze typy tego materiału: to dzianina dresowa drapana i pętelkowa, zwana również niedrapaną. Materiał ten może różnić się jeszcze składem, splotem i gramaturą. Dzianina pętelkowa zwykle ma w składzie lycrę bądź elastan. Natomiast drapana zawiera domieszkę poliestru, który daje elastyczność i trwałość na odkształcenia.

Dzianina dresowa drapana

Dresówka drapana jest gruba,elastyczna i ma wysoką gramaturę. Na nicach ma miękki i miły w dotyku meszek. Z tego powodu wytwarza się z niej to, co pozwala człowiekowi wtulać się w materiał – grube bluzy i spodnie, ale też dodatki – czapki i szaliki, a nawet podszewki. Składniki tej dzianiny to przędza bawełniana z domieszką poliestru lub elastanu. Zdarzają się też partie bez udziału włókien sztucznych.

Dresówka pętelkowa

To z kolei półprodukt tekstylny – gładki z wierzchu, a a na drugiej posiadający drobne pętelki. Dresówka niedrapana jest miła w kontakcie, odporna – pasuje do wielu typów odzieży. Można z niej uszyć bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt

 

Post Author: Ustronie