Metale ciężkie w codziennym menu – czy należy się ich obawiać?

Reprezentatywnym przykładem niebezpiecznych czynników dla naszych ciał są metale ciężkie. Zbyt duże stężenie wrogich cząstek w organizmie człowieka prowadzi do schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, nowotworów i uczuleń o skomplikowanym przebiegu, który bierze się z zaburzenia balansu układu odpornościowego czy pojawienie się mutacji DNA. Coraz więcej takich pierwiastków występuje w glebie lub wodzie – w końcu możemy je znaleźć w pożywieniu. Jak się przekonać czy posiłek, który spożywamy, zawiera metale ciężkie? Odpowiedzią na ten problem może okazać się soeks ecovisor f4.

Zagrożenie metalami ciężkimi w pożywieniu

Obecność metali ciężkich w pożywieniu to bezpośredni powód zatruć, zarówno przewlekłych, jak i nagłych. Te drugie bywają spowodowane przez m.in. miedź, rtęć czy astat. Schorzenia niszczące organizm często długo nie wykazują żadnych sygnałów oraz przybierać formę bezobjawową, a odzywać się po upływie dłuższego czasu. Jak wpływają na organizmy żywe te substancje? Metale ciężkie dezintegrują łańcuch reakcji z aminokwasami oraz dewastują gospodarkę energią. Zauważono znaczne zależności pomiędzy śmiertelnością na nowotwory a występowaniem metali ciężkich w otoczeniu człowieka. Do ludzkiego ustroju metale ciężkie trafiają przez skórę, przez drogi oddechowe oraz z pokarmem. W naszym ciele kumulowanie tych cząstek dotyczy w pierwszej kolejności narządów, które odpowiadają za detoksykację – usuwanie metalu, a więc nerek i wątroby. Jeśli szukać dalej, niejednokrotnie stwierdza się kumulację metali ciężkich w układach mięśniowym, kostnym i nerwowym. Z punktu widzenia zdrowego życia istotne będzie zmierzenie wartości liczbowej, gdy wchłaniamy sporo metali ciężkich w jedzeniu w ścisłym przedziale czasu. Nauka w tym celu stworzyła indeks PTWI, sprawdzający pochłanianie metali w ciągu tygodnia.

Metale ciężkie, na które należy zwrócić uwagę

Nie każdy dowierza treści opisu artykułów spożywczych i samemu stara się zorientować się, co ma w sobie konkretny towar. Dlatego wymyślono wiarygodny tester żywności soeks ecovisor f4. Aczkolwiek konsumenci, którzy nie są zainteresowani tym urządzeniem, a wolą wiedzieć coś o metalach ciężkich w swoim jadłospisie, muszą uwzględnić, że groźne cząsteczki mogą znaleźć się w popularnych produktach do jedzenia:

Ołów – jego główne nośniki to buraki, seler, marchew, a ponadto mięso wieprzowe i napoje sztuczne dosładzane.

Kadm – jego głównymi źródłami są wszelkie zboża (makarony, kasze, ryże, chleby) i warzywa, dotknięte problemem mogą być też ryby, glony morskie, owoce morza, runo leśne, wyroby czekoladowe, nasiona roślin oleistych, jak i podroby.

Rtęć – ten metal znajdziemy w kilkunastu gatunkach ryb, np. rekinie, węgorzu, soli czy morszczuku, małżach, krabach i ośmiorniczkach, a także przetworach rybnych.

Post Author: Ustronie