Przeciwutlenianie i przeciwutleniacze – co musimy o tym wiedzieć?

Przeciwutleniacze to substancje niezwykle pozytywne w działaniu i dobroczynne dla całego naszego organizmu. Proces utleniania jest jednym z głównych powodów obumierania komórek organizmów, a dodatkowo sprzyja rozwojowi wielu chorób. Istnieją różne rodzaje oksydacji toteż nie można zapomnieć, które z nich najgorzej wpływają na nasze zdrowie.

Utlenianie to w pełni naturalny proces

Oksydacja przebiega w naszym środowisku od zawsze i jest całkiem normalnym procesem. To w pierwszej kolejności za jej sprawą komórki w ludzkim ciele są okresowo wymieniane i dublowane nowymi, lepiej działającymi. Z tego powodu zjawisko oksydacji jest dla nas wręcz sprzyjające. Niekontrolowany rozwój cywilizacji i „siedzący” styl życia wpływa na coraz dalej idące skutki naturalnego zjawiska. W trakcie utleniania tworzą się wolne rodniki, czyli agresywne cząstki tlenu z funkcją zmiany struktury chemicznej najbliższych cząsteczek. Przewlekły stres, zanieczyszczenia środowiska, szybkie męczenie się, a także wzrastający poziom radiacji sprzyja nadmiernej produkcji wolnych rodników, które właśnie zwiększają tempo starzenia się. Dlatego coraz większą uwagę przywiązuje się do antyoksydantów, inaczej substancji, które „zwalczają” wolne rodniki, w ten sposób minimalizując ich zły wpływ na organizm człowieka. Mamy spory handicap – sami potrafimy wytworzyć samodzielnie część aktywnych antyoksydantów. Jak wesprzeć tkwiące w nas pozytywne antyoksydanty?

Jak melatonina zaprasza nas do snu?

Każdej doby wytwarzamy melatoninę – naturalny przeciwutlniacz. Wydzielanie tego hormonu zachodzi głównie w szyszynce, a gdy jego nasycenie osiągnie właściwy poziom, robimy się senni. Przy obcych problemach z niespokojnym rytmem życia pod wpływem nadmiaru niebieskiego światła spowalnia się wydzielanie melatoniny. Bez niej żadna faza snu nie zachodzi w sposób fizjologiczny, a ludzie pozbywają się odpowiedniej regeneracji.

Z karnozyną lepiej funkcjonują mięśnie i mózg

Kiedy któreś komórki potrzebują mnóstwo energii (np. mózg oraz mięśnie), możesz być pewny, że jest nich wiele karnozyny. Jeśli posuwamy się w latach i tracimy masę mięśniową, jej nasycenie się radykalnie zmniejsza. Karnozynę można przyjmować zapobiegawczo, w formie suplementu, w celu zabzpieczenia układu krwionośnego i wspomożenia regeneracji organizmu. Szczegóły znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę hasło: bezpieczna suplementacja.

Wszechstronność glutationu czyni go liderem wśród antyoksydantów

Antyoksydantem o szerokim polu zasięgu w królestwie roślin i zwierząt jest glutation. Wydzielają go nawet najmniejsze stworzenia tego typu, zaś jego wszechstronne właściwości są wielorakie. Wiele zawdzięczają mu niemal wszystkie enzymy, nie mówiąc o hormonach. Prawidłowy stan glutationu oddziałuje na żywotność układu immunologicznego, poza tym usprawnia przekazywanie składników odżywczych w organizmie i obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Glutation suplementuje się wraz z warzywami i owocami, gdyż mamy go tam bardzo dużo.

Post Author: Ustronie