Jak pracodawca może skutecznie zwolnić bez wypowiedzenia?

Treść tego wpisu powie ci więcej na temat właściwego przebiegu zwolnienia ze stanowiska bez wypowiedzenia, których będzie wymagał każdy prawnik. Powszechnie trafiają się incydenty tej opcji rezygnacji z usług zatrudnionego przez pracodawcę, który nie orientuje się, co na to zapisy prawa. Bywa też, iż prawnik sekunduje tym, którzy sądzą, iż zostali niesłusznie zwolnieni. Kto ma najczęściej słuszność?

Co właściwie przynosi zwolnienie bez wypowiedzenia?

Zazwyczaj optymalnym przepisem na rozwiązanie kryzysu okazuje się bezpośrednia rozmowa – podstawowy etap radzenia sobie w przypadku niewłaściwych zachowań pracownika, takich jak choćby uporczywe oddalanie się od miejsca pracy. Kiedy jednak nie przynosi to skutku, kolejnym krokiem są upomnienia dyscyplinujące z podaniem dokładnych przyczyn lub przykładów sytuacji z udziałem zatrudnionego, w pierwszej kolejności w ustnie, następnie na piśmie. Konsultując się z adwokatem powinieneś zorientować się, iż nie ma wymogu sformułowania ostrzeżenia na pierwszym, ustnym poziomie, gdy jest uzasadniona przyczyna, usprawiedliwiająca zredagowanie upomnienia w formie pisemnej. Brak zmian w postępowaniu zatrudnionego na stanowisku roboczym i rodzaj uchybień, będących jego udziałem, sprawiają, że z ich tytułu może on zostać ostatecznie zwolniony bez wypowiedzenia.

Co powoduje, że jest dopuszczalne zwolnienie bez wypowiedzenia?

To nie koniec – konkretne problemy związane z zachowaniem, jak choćby kradzież lub zachowanie dyskryminujące, są powszechnie brane za rażące wykroczenie, po którym zatrudniony może być zwolniony w trybie natychmiastowym. To jedyna okoliczność, przy której da się skutecznie doprowadzić do dyscyplinarki – tylko wyjątkowe sytuacje mogą uzasadnić fakt zwolnienia bez wypowiedzenia. Zatrudniający musza mieć świadomość, iż żadne nawet najgorsze zachowanie pracownika nie daje mu prawa do pominięcia którejkolwiek formalnej procedury zwolnienia. Gdy masz wątpliwości wpisz w oknie przeglądarki adwokat prawo pracy Łódź, Warszawa czy Bydgoszcz by dowiedzieć się, jak rzecz wygląda okiem specjalisty. Nie ulega wątpliwości – menadżer i pracodawca nie mogą działać niezgodnie z przepisami w celu zwolnienia.

Post Author: Ustronie