Każdy mieszkaniec i odwiedzający Łódź słyszał bez wątpienia o najciekawszych kompleksach industrialnych i efektownych rezydencjach łódzkich fabrykantów . Nie wszyscy rozumieją jednakże, że miasto jest pełne również mniej znanych, a mimo to jednakowo interesujących dzieł architektury. O których na pewno warto pamiętać?
Proponowane przez Łódź atrakcje turystyczne to oczywiście nie tylko słynna Manufaktura i przylegający do niej Pałac Poznańskich. Jest tego więcej niż może przypuszczać większość z nas. Nowa Tkalnia Karola Scheiblera to jeden z ciekawszych ośrodków na mapie Łodzi. Ten nietuzinkowy zabytek dawnej techniki ma ogromną wartość, najczęściej interesuje tych turystów, którzy podczas wędrówki po Łodzi pragną obejrzeć najatrakcyjniejsze zabytki dawnej techniki tego miejsca. Budynek Nowej Tkalni stanowi ciekawy przykład budynku zrealizowanego pod koniec XIX wieku wg zarysu Pawła Rübensahma. Jego wielki gmach do dnia dzisiejszego oczarowuje rozmiarem i kształtem. Na naszą uwagę zasługuje jego piękna elewacja, nawiązująca do stylu renesansowego.
Kolejnym przykładem projektu, który może się pochwalić atrakcyjną przeszłością, jest szpital fabryczny rodziny Scheiblerów. To na pewno jeden z atrakcyjniejszych obiektów postindustrialnych, z jakimi można się spotkać w trakcie wędrówek po Łodzi. Wzniesiony w latach 1882-1884, stanowił pierwszy przyfabryczny szpital na terenie miasta. Pomysłodawczynią jego budowy była żona Karola Scheiblera – Anna. Co dość ciekawe patronką szpitala jest św. Anna, a sam obiekt do dziś wspaniale sprawdza się w swej pierwotnej funkcji. Ten zabytkowy szpital odgrywa bardzo istotną funkcję w panoramie miasta oraz bez wątpienia jest jednym z tych miejsc, które nigdy nie zostaną zapomniane.